Ü
Y
E
L
İ
K

AİLE HEKİMİ ÜYEMİZE “SOĞUK ZİNCİR KIRILMASI” İDDİASIYLA VERİLEN DİSİPLİN CEZASINI İPTAL ETTİRDİK!

AİLE HEKİMİ ÜYEMİZE “SOĞUK ZİNCİR KIRILMASI” İDDİASIYLA VERİLEN DİSİPLİN CEZASINI İPTAL ETTİRDİK! AİLE HEKİMİ ÜYEMİZE “SOĞUK ZİNCİR KIRILMASI” İDDİASIYLA VERİLEN DİSİPLİN CEZASINI İPTAL ETTİRDİK!

Adana’da bir Aile Sağlığı Merkezi’nde “aile hekimi” olarak görev yapan ve soğuk zincir sorumlusu olan üyemiz, dolapta bulunan ATS Cihazının alarm verdiğini tespit etmiş, gerekli kontrolleri yapmış, hiçbir sorun olmadığını görmüştür. Mesai bittiği için üyemiz, Aile Sağlığı Merkezi’nden ayrılmıştır. Aynı gün, saat 19.30 civarında üyemiz, ATS tarafından aranmış, “ATS cihazının alarm verdiği, dolap ısısının düştüğü” kendisine iletilmiştir. Bunun üzerine, üyemiz, aile sağlığı çalışanı olan diğer üyemizi durumdan haberdar etmiştir. Sonrasında ise, üyelerimiz, birlikte Aile Sağlığı Merkezine gitmişlerdir. Üyelerimiz, saat 20.05 civarında Aile Sağlığı Merkezine ulaşmışlar; aşıları, aşı nakil kabına alıp, aşı deposuna tutanak ile teslim etmişlerdir. Belirtilen olay nedeniyle “soğuk zincir kırılmasına sebebiyet verildiği” iddiasıyla aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı üyelerimiz hakkında disiplin soruşturması başlatılmış, üyelerimize disiplin cezaları verilmiştir. Aile hekimi üyemize verilen disiplin cezasına karşı Adana 3. İdare Mahkemesi’nde, aile sağlığı çalışanı üyemize verilen disiplin cezasına karşı Adana 2. İdare Mahkemesi’nde iptal davaları açılmıştır.

“Aile Hekimi” üyemize verilen disiplin cezasıyla ilgili olarak açılan davada yargılama tamamlanmış; Adana 3. İdare Mahkemesi tarafından, soğuk zincir kırılması yönündeki iddialar haklı bulunmayıp, Hukuk Müşavirliğimizin savunmaları haklı bulunarak, VERİLEN DİSİPLİN CEZASININ İPTALİNE KARAR VERİLMİŞTİR. Aile Sağlığı Çalışanı üyemize verilen disiplin cezası ile ilgili yargılama devam etmekte olup, duruşma günü beklenmektedir.

Süreçteki savunmalarımız, Adana 3. İdare Mahkemesi tarafından dikkate alınarak, üyemize verilen haksız ve hukuka aykırı disiplin cezasının İPTALİNE karar verilmiş durumdadır. Her zaman söylediğimiz gibi, üyelerimize karşı yapılan haksız ve hukuka aykırı tüm işlemlerde, karşınızda GENEL SAĞLIK-İŞ’ i bulacaksınız! Kazanan yine Genel Sağlık-İş; yine Genel Sağlık-İş üyesi olmuştur!

Üyemizin hiçbir kusurlu eylemi bulunmamasına rağmen verilmiş olan disiplin cezasının iptal edilmesine yönelik karar, büyük bir hukuki kazanım olup, bu kararı, tüm sağlık emekçilerine armağan ediyor, bu kararın alınmasındaki yoğun ve özverili çalışmaları nedeniyle Hukuk Müşavirlerimize teşekkür ediyoruz.