Ü
Y
E
L
İ
K

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 105. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 105. Yıl Dönümü Kutlu Olsun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 105. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan Türk Kurtuluş Savaşı'nın işaret fişeği niteliğindeki tarihi bir gündür. Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu'nun işgal altında olduğu bir dönemde, ulusal bağımsızlık mücadelesini başlatmak ve milletin iradesini temsil etmek amacıyla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmıştır. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi tüm olumsuzluk ve olanaksızlıklar içerisinde Türk ulusunun; azim, inanç ve kararlılığı ile zafere ulaşmıştır. 

Ulu Önder Atatürk, Samsun’a çıktığı günü “Ben, 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde, maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım. Ben Türk ufuklarından bir gün kesinlikle bir güneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki bunu âdeta gözlerimle görüyordum.” diyerek tam bağımsızlığa, milli egemenliğe ve Türk ulusuna olan inancını dile getirmiştir. 

Kuvayı-ı Millîye ruhuna; tam bağımsız, laik, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne inanan bizlerin umutsuz olmaya hakkı yoktur. Ebedi önderimiz Atatürk, ulusumuza en zor koşullarda bile umudu kaybetmemeyi öğretmiştir. Bugün içinde bulunulan sorunların çözümü için Cumhuriyet'in kuruluş yıllarına bakmak, Atatürk’ün büyük Nutkunu okumak gerekmektedir. Gün; emperyalizme, antidemokratik uygulamalara, bağnazlığa, ihanete ve cehalete karşı ufak bir tereddütte dahi düşmeden çok daha güçlü bir şekilde mücadele etme günüdür. 

Sendikamız Genel Sağlık-İş; laik, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin tam bağımsızlığını, Atatürk ilke ve devrimlerini koruma ve savunma kararlığındadır. Bu inançla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 105. Yıl Dönümünü kutluyor, başta Ebedi Önderimiz Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ulusal kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını minnet ve saygıyla anıyoruz. 

Dr. Derya Uğur
Genel Sağlık-İş
Genel Başkanı