Ü
Y
E
L
İ
K

'Edep' diyen isme yeni görev / Cumhuriyet 3.7.2024

'Edep' diyen isme yeni görev / Cumhuriyet 3.7.2024 'Edep' diyen isme yeni görev / Cumhuriyet 3.7.2024

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yerine gelen İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu’nun dört yıl önce kurumlara gönderdiği “tartışmalı” genelge ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk sağlık bakanı olarak göreve 2018 yılında başladı ve 2023 genel seçimleri sonrasında yeniden Sağlık Bakanı olarak atandı. Göreve geldiğinden bu yana “özel hastane sahibi” olması nedeniyle sağlık emekçilerinin eleştirdiği Koca, Covid-19 salgını ve 6 Şubat depremleri sırasında da görevdeydi. Koca, Covid-19 pandemisinde “vaka sayılarını gizlediği” iddiasıyla sağlık meslek örgütlerinin tepkileriyle gündemdeydi. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden 1 yıl sonra ise bölgede sağlık çalışmalarının yürütülememesi, afet bölgesinde görev yapan sağlık çalışanlarının ücretlerinden yapılan kesintiler ve konteyner aile sağlığı merkezleri nedeniyle de sağlıkçılar tarafından eleştirildi. Bütçede kara delik oluşturduğu gerekçesiyle CHP’li milletvekillerinin ve sağlık meslek örgütlerinin hedefinde olan şehir hastanelerine övgüsünü sık sık dile getiren Koca, son olarak hekimlerin yurt dışına göç etmesine ilişkin eleştiriye “Bizden dolayı değil” diyerek para sayma işareti yapmasıyla hafızalarda kaldı. 

MENZİL'E İHALE

Resmi Gazete’de dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yerine gelen İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu’nun da 4 yıl önce kurumlara gönderdiği “tartışmalı” genelge ortaya çıktı. Memişoğlu imzasıyla kurumlara gönderilen yazıda, sağlık personelinin giyeceği kıyafetler için “kurumumuzun saygınlığı açısından standartlara uyulması, gerektiğinde ana model, desen ve renkler korunarak edep adap ve inanca göre uygun şekillerde uyarlanması” uyarısında bulunduğu Memişoğlu’nun bakanlığa atanmasıyla yeniden gündeme geldi. Memişoğlu’nun iktidarın söylemi olan “En az 3 çocuk yapın” ifadelerini de kullanması dikkat çekti. Ayrıca Memişoğlu, Menzil Cemaati ile bağlantılı şirkete peş peşe ihale verdiği haberleriyle de tepki toplamıştı.

'EDEPSİZ GİYİNİYORMUŞ GİBİ GÖSTEREN ZİHNİYET'

Tartışmalı kıyafet genelgesi nedeniyle Memişoğlu’na soruşturma açan Genel Sağlık-İş Sendikası’nın Başkanı Derya Uğur da “Özel hastane patronu Bakanı Koca görevinden affını istemiş, yerine sağlık emekçilerine kılık kıyafet düzenlemesi içeren yazısında edep, adap ve inanca göre giyinilmesi talimatlı bir yazı çıkan ve çalışma arkadaşlarını adapsız edepsiz giyiniyorlarmış gibi gören bir zihniyete sahip Memişoğlu getirilmiştir. 22 yıllık iktidarınızda sağlık çalışanlarının, mesleği değersizleştirilmiş ve  ‘Giderlerse gitsinler’ söylemlerinize maruz kalmıştır” dedi. Uğur, şu ifadeleri kullandı:

“Sağlıkta Dönüşüm Programından sonra her geçen gün çok daha kötü çalışma koşullarında çalışmaya mahkum bırakılmışlardır. Siyasi iktidarın sağlıkta şiddeti kışkırtan söylemlerden vazgeçip; şiddeti son bulduracak eylemleri hayata geçirmesini, sağlık çalışanlarının insan onuruna yaraşır çalışma koşullarına kavuşabilmesi talebimizi kendisine iletiyoruz. Sağlığı piyasalaştıran politikalar ile yıllar içerisinde yurdumuz insanının  sağlık hakkı elinden alınmıştır. Acilen Atatürk’ün başlattığı ulusal, kamucu, halkçı sağlık politikalarına dönüşün gerekleri yapılmalı.”

HABER LİNKİ: https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/edep-diyen-isme-yeni-gorev-2223241?utm_medium=HaberKaynagi&utm_source=HaberKaynagi